Paylaş

Facebook yıllarca tek başına ” BEĞEN ” butonu ile internet aleminin benimsenmiş en meşhur görsel ve algılsal tepkisi olmuştu. Sosyal medya kendi kendine oluşturduğu doğal kültür ile BEĞEN & PAYLAŞ ikilisini vazgeçilmez bir çift haline getirdi. Uğruna kampanyalar, yarışmalar, anketler ve çekilişler yapıldı. YORUM AT tabiri de kenardan köşeden kendisine yer bulmuştu.

facebook-new-like2

Elit Hedef Kitle Zor Beğeniyor !
facebook-new-like3

Facebook her geçen gün yaşlanmakta olan bir sosyal ağ olurken; iş dünyasına ait hedef kitleyi LinkedIn’e kaptırıyor, genç jenerasyon SnapChat ve Instagram’a yöneldi. Reklamveren markalar ise facebook hayran sayfalarının düşük erişim %yüzdesi yüzünden kampanyalarını Youtube ve web tabanlı uygulamalara yönelttiler. Elde avuçta kalan markalar da, paylaşımlarına gelen erişim & beğenilere göre daha fazla beğenilecek içerikler çıkartmaya çalışıyor.

ismail-yk

” Beni beğeneni ben beğenmem, benim beğendiğim de beni beğenmez.

Yoksa Ben? – İsmail YK “

 

Gördüğü halde kendince geçerli bahaneler ile beğen butonu kullanmayan hedef kitle markaların kalite puanını düşürüyor. Vakti zamanında DisLike (beğenmedim) butonunu kutuplaştırıcı bularak karşı duran Mark Zuckerberg, çoğul beğen butonlarını kendisi duyurdu.

facebook-new-like5

Yeni Facebook BEĞEN Butonu

& Algı Ölçümleme Karmaşası

Kedisi vefat eden bir kullanıcı acısını dile getiren bir paylaşım yaptığında ona destek olmak isteyen arkadaşları BEĞEN’iyor ve Facebook bunu çok beğeni aldığı için en mutlu an zannediyordu. Evet şimdi sığ bir şekilde beğenmek yerine, “üzgün” butonu yapabilirsiniz. Bu üzgünlük acıyı paylaşmak anlamında olacaktır. Peki ya, Püskevit fotoğrafına bakıp üzgün hisseden çocuk neden üzgün hissediyor? Tadını mı beğenmiyor yoksa alacak harçlığı mı yok? Aslında çok seviyor fakat gecenin bir vaktinde canı çekiyor ama tüm marketler kapalı olduğu için mi üzgün?

facebook-new-like4

Aynı şekilde bir XX Bankası’nın ihtiyaç kredisi ile ilgili bir reklam paylaşım için “KIZGIN” tepkisi verenler kredi mağdurları mı yoksa faiz oranını fazla bulanlar mı? Tüm bunların sonucunda, farklı farklı BEĞEN butonu alternatifleri özellikle facebook’un kazanç kapısı olan reklam verenleri iyice küstürme potansiyeli taşıyor. Anlamsız verileri anlamaya çalışan reklamveren ajanslar; ” Üzgün, Kızgın, Şaşkın ” takipçileri patronlarına ve şirket temsilcilerine bakalım nasıl izah edecekler.

facebook-new-like6

Instagram ‘ın ilk günden beri sahip çıktığı “KALP” reaksiyonu, twitter’ın da FAV’dan vazgeçmesini sağladı. Şimdi facebook da yeni like butonu ile KALP ‘e kavuştu

Yorum yok

Bir Cevap Yazın