Paylaş
Roboyt.com l TaşKağıtRobot

” Yen yenebilirsen! ”

Tokyo Üniversitesi Ishikawa Oku Laboratuvar’ı tarafından geliştirilen robot elin, ‘’Taş-Kağıt-Makas’’ oyunundayenilemez olduğu söyleniyor. ‘Hadi canım!’ diyorsanız yazıyı okuyup en sondaki videoya şöyle bir göz atmanız fikrinizi değiştirmenize neden olabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi bir robotik el ve gözden oluşan bu abimiz, milisaniyeler mertebesinde karşısındaki insan rakibinin el hareketini algılayabilecek yüksek hızlı görüş yeteneğine sahip.

Roboyt.com l RobotikEl

Robotik el, çok yüksek tepkili tetikleme mekanizması sayesinde daha siz hareketinizi tamamlamadan Şah-Mat olmanızı kaçınılmaz kılıyor.

İlginçtir ki bu durum, çok geniş bir çevre tarafından  ‘hile’ olarak adlandırılıyor. Peki sizce de öyle mi? Kendi fikrimi söylemem gerekirse buna kesinlikle kayılmıyorum. Hiç kimse  insan oyuncunun gözleri bağlı olması gerektiğini söyleyemez ki bu durum robot için de geçerli. Yani genel olarak baktığınızda şartlar tamamen eşit ve olay tamamen algıda çeviklikte bitiyor. Robotik el, bilgileri işleme ve cevap vermedeki bu hızıyla insan yeteneklerinin önüne geçerek işi götürüyor.

Ishikawa Oku Laboratuvarı araştırmacıları, garip bir şekilde bu çalışmayı ‘ İnsan-Robot İşbirliği’ çatısı altında tanımlasa da biz bunu ‘insanın teknolojiyle kendini yenmesi’ şeklinde açıklayabiliriz. Gerçi herkesin yorumu kendine. En iyisi vidyoyu izleyip öyle karar vermek. İşte karşınızda yeni nesil ‘Taş-Kağıt-Makas!’:

Taş Kağıt Robot from Roboyt.com on Vimeo.

 

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın