Paylaş
Roboyt.Com | IdeaCentre Q180

”Netbook değil Masaüstü!”

Lenovo, HTPC veya Nettop PC kategorileri altında incelenebilecek,  Windows 7 tabanlı IdeaCentre Q180 adlı yeni modelini piyasaya sürdü.  Kolaylıkla bir TV ünitesine yerleştirilebilip, eğlece merkezli hizmet verebilecek olan bu kitap boyutlarındaki bilgisayar, 1080p’lik ve isteğe bağlı olarak Blu-Ray videoları 3 boyutlu olarak oynatma donanımına sahip bulunmakta.

Q180’in temel modeli, 2.13 GHz’lik çift-çekirdekli Intel Atom D2500 işlemcisiyle güçlenirilmiş olup; ayrık durumdaki AMD Radeon HD 6450A grafik işlem birimine ve 1066 MHz ile işlem yapabilen 2GB’lık DDR3 RAM’e sahiptir.  Bu özellikler, size tabi ki de Skyrim’i Full HD oymama şansı sağlamaz ancak biraz daha eski oyunları, çevrimiçi içerikleri ve Flash tabanlı oyunlar ile ortam dosyalarını yürütmek için yeterli seviyededir.

500 GB’lik sabit disk ile donatılmış cihazımız; WiFi, Bluetooth ve 8 değişik tiple uyumlu bir kart okuyucuyu bünyesinde barındırıp, SDXC (Genişletilmiş Kapasiteli Güvenli Disk) formatını da desteklemektedir. Kablolu bağlantı ise HDMI, VGA, 4 adet USB 2.0 ve 2 adet USB 3.0 portları tarafından sağlanıyor. Cihazın yanında uyumlu bir USB fare ve klavye verilse de, 79$ karşılığında Q180 için özel olarak tasarlanmış olan ‘Lenovo Multimedya Uzaktan Kumanda’ isimli üstün donanımlı klavyeyi satın alabilirsiniz.

Roboyt.Com | Lenovo Mutimedia Remote

Dünyanın en küçük masaüstü bilgisayarı.. Sadece bir kitap boyutunda olan bu yaramaz, yüksek performansıyla kendinden iri cüsseli kabadayılara parmak ısırtıyor.

Cihazı daha fazla kişiselleştirip; harici bir DVD yazıcısı veya Blu-Ray okuyucusu (her ikisi de taşıyıcıya monte edilebilen) ile  4GB’lık RAM ve 750GB’lık sabit diskle türevlendirebilirsiniz.

Bu küçük bilgisayar, VESA Standartlarını kullananlara rahat bir seçenek sunarak, her yere kolaylıkla yatay veya dikey şekilde monte edilebilme olanağı sağlıyor.. Ona, ‘’dünyanın en küçüğü’’ demek zor olsa da,  gerçekten çok kompakt bir cihaz olğu bariz şekilde ortada.  Taşıyıcı ayağı ve harici sürücüleri olmadan incelendiğinde, ana şasisinin 155x192x22 mm boyutlarında olduğu gözleniyor.

Lenovo IdeaCentre Q180,  kargo dahil 379$’lık fiyatıyla yeni sahiplerini bekliyor.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın