Paylaş
instagram facebook logo | Roboyt.Com
instagbook | Roboyt.Com

InstagBook mu desek yoksa?

Hatırlayacaksınız, facebook pek meşhur fotoğraf hizmeti olan instagram ‘ı yapımcı ekibiyle birlikte Nisan 2012’de 1 Milyar Dolar’a satın almıştı. Çeşitli yorumlar konuşuldu, herkesin ortak fikri bu para bu servise verilmez yönündeydi. Peki neden? Çünkü instagram’ın hali hazırda bir iş modeli ve gelir modeli bulunmuyor. Fakat Apple kullanıcısı 27 Milyon üyesi varken Android cephesine yeni açılım yapmıştı; ilk aşamada beklenen potansiyel üye sayısı 70 Milyon. Peki, facebook için paranın önemi var mı? Hali hazırda günden güne artış gösteren facebook mobil sayfası üzerinden bir geliri yok. Anlaşılan, müşteriden para kazanmak yerine kullanıcı sadakatı kazanmak birincil öncelik.

Bugün, “Facebook Camera” isimli uygulama duyuruldu, yapımcı şirket tabi ki de facebook. Duyurdu dediysek  fakirlere duyurmadı elbette. Sadece APP Store’da var ve Apple kullanıcıları ilk hedef. Andoid versiyonu ise şimdilik bulunmuyor. Acaba gizli hesaplar nedir?

Bir gün telefonunuzda otomatik güncelleme sonrası instagram uygulaması yerini facebook camera‘ya bırakırsa? Şimdiden hazırlıklı olun, “dedim dedim inanmadınız bak ne oldu şimdi ” diyeceğiz inanmayanlara.

1) Facebook , Instagram’ı satın aldı çünkü…

Andoid açılımı yapan Instagram ekibini google’a kaptırmak istememiş olabilir, sonuçta facebook satın aldığı servisleri daha ileriye taşımaz. Sadece yoluna engel olmasın diye satın alıp derin dondurucuya koyar. Hatırlayacaksınız, 2,5 sene önce de, Gmail’i yapan yazılımcı google’dan ayrılıp Friendfeed‘i kurmuştu servis popüler olur olmaz facebook satın aldı ve ilk iş “login with google account” entegrasyonunu kaldırdı, ardından Friendfeed’te yer alan tüm özellikleri sırasıyla kendisine entegre etti.

Kendi hedefine koyduğu fotoğraf servisini en iyi şekilde yapabilmek için işin en iyisini satın aldı, sonuçta yazılımcıları, yazılımı ve kaynak kodları da satın alıyor. İşin uzmanı ile ortaya Camera uygulamasını yayına alıyor. Facebook’a sorarlar, mademki Facebook Camera’yı yapabilecek yetenek vardı, neden Instagram’ı satın aldın?  Geçen sene de, Facebool DEALS diye bir servis ile fırsat sektörü üzerinden para kazanmaya odaklanmıştı. Ancak tam Türkiye’ye açılmışken ani bir karar ile fırsat sektöründen çekilip proje rafa kalkmıştı. Bu durum  facebook için acı bir tecrübe olarak tarih sahnesinde yerini aldı.

 

Facebook Camera

2) Facebook , Instagram’ı satın aldı çünkü…

Halka açılıp köşe olmayı düşünen facebook yatırım yapacak kişilere en iyi şekilde güven verdi. Düşünsenize, yatırım yapacağınız şirket bir mobil servise “1 Milyar Dolar” yatırım yapıyor, ortada 1 Milyar Doları yatırım yapabilen bir şirket varsa kim olsa güven duyar ve itimat eder. Kaldı ki , sadece bu satın alma tüm Dünya’da yerel gazeteler dahil olmak üzere haber oldu. Hatırlarsınız, son dönemde “Facebook’u Boyadı Milyarder Oldu” başlıklı haber gündeme oturmuştu. Aynı boyacı oysa 6 ay önce de milyoner değil miydi? Facebook yaptığı PR çalışması gereği tam halka arz öncesi hortlatmıştı bu haberi de.

Facebook Camera – Instagram’ın Şifresi

Tamam anlaşıldı, facebook satın aldığı bir servisin kopyasını çıkartıp orjinalini öldürmeyi kafaya koymuş. O kadar inanmış kı buna, tasarladığı logonun köşe oval dönüşleri (radius) değerleri bile instagram ile tıpatıp aynı. Ayrıca, objektifin beyaz halkasının dış çapı da instagram’ın dış çapı ile bire bir aynı. Bu ip ucu bile instagram’ın yeni bir güncelleme ile yerini facebook camera’ya bırakabileceğini gösteriyor. Çok yakın değil ama çok uzak da değil. Biz şifreyi çözmek için yeterli dedilleri toparladık. Hadi Bizi Beğen’in 🙂

Yorum yok

Bir Cevap Yazın