Paylaş

İnsansız Hava Aracı Piyasa’da !

Nano hummingbird- Roboyt.Com
Nano hummingbird- Roboyt.Com

Okay, lets everybody be a spy ! Dünya’nın en küçük insansız hava aracı bir sinek kadar yakın. İngilizce bir cümleyle artistik bir giriş yaptık Google Translate kullanan yabancı takipçilerimiz için.  Sevgilisini sahte hesapla takip eden paranoyak gençlere müjde. İşte ajanlığın, halk arasında bir meslek haline gelmesine sebep olabilecek, teknolojinin nadide sultanlarından birisi. Şimdiye kadar yapılan insansız hava araçlarında (İHA)  en iyi, en büyük ve en uzun olanlarının üretiminde “AeroVironment”  isimli şirket karşımıza çıkıyor. Hep çıkıyor , gene çıktı ; bu sefer de The Global Observer konseptinde, Nano Hummingbird ile en küçük insansız hava aracı sıfatını kendisine arşivledi.

Casus kameranın bir sinekkuşu olarak işportada satılması ve anahaber gündemlerine çektiği görüntü ve kayıtlar ile oturması bakalım ne kadar zaman alacak.

Küçüğü mü makbul yoksa büyüğü mü makbul karar veremedik. 16 cm uzunluğa sahip ve  19 gram ağırlığında AA bataryaya sahip bir şeyden bahsediyoruz. Gözlerinizi kapayıp 2 dakika hayal edin, birazdan izleyeceksiniz. Nano kelimesini adında taşıyan bir üretim için, nano rüzgar tribünü ile kendi elektriğini üreten bir sistem fena olmazdı, herhalde akıl etmediler. Artık  2-3 sene sonra vereceğimiz bir haber olarak kalsın. Şimdilik manita takip sistemi niyetine kullanın.

Küçük ama bir o kadar etkili olan sinekkuşu, bir kez daha “önemli olan boyu değil işlevi” atasözünü doğrular nitelikte.

Nano hummingbird - Roboyt.Com
Nano hummingbird - Roboyt.Com

DARPA ‘nın nano hava araçları (NAV) programına dahil ettiği Hummingbird ‘in teknik özelliklerine gelirsek;

  • Havada kalma süresi 8 dakika
  • Hareket hızı yaklaşık 18 km/sa
  • Canlı yayın yapan bir kamerası var
  • Dikkat Her delikten  girip çıkabilir.

AeroVironment tarafından yapılan açıklamada :  ” Bu gördüğünüz araçlar daha bir şey değil, bu sistemlerin ve teknolojilerin çok daha ötesine geçtik.” ifadesi kullanıldı. Madem öteye geçtiniz; neden bunu şimdi tanıtıyorsunuz, onu tanıtsanıza.  Burdan ne anlıyoruz? Öğrenerek üretiyorlar, çömezlik ürünlerini piyasaya satıyorlar.

<

p style=”padding-left: 30px;”>

Yorum yok

Bir Cevap Yazın