Paylaş

Bugün, izlediğimizde başta komik gelen, ancak derininde büyük bir sosyolojik problemi anlatan bir kısa filmi sizlerle paylaşmak istedik. Yorumlamaya geçmeden önce, iDiots isimli kısa filmi bir izleyelim:

Gördüğünüz üzere film, her ne kadar birçoğumuz bu durumu istemsiz bir şekilde inkar etsek de, toplumların mevcut durumunu acı bir şekilde açıklıyor. Aslında birçok anlam ve mesaj çıkarılabilir bu videodan. Ama temelinde insanlığın “teslimiyetini” görebiliriz.

Belki de yaşadığımız çağın düzeni, şartları gereği bu teslimiyeti yaşıyoruz. Müthiş bir hızda gelişen teknoloji, her gün bir yenisi çıkan zımbırtılar bizi bir süre sonra bu teslimiyete mecbur bırakıyor. Hem de hiç ihtiyacımız olmasa bile, hatta durumumuz müsait olmasa bile aldıkça alıyoruz, alınca mutlu oluyoruz. Daha çok alıyoruz daha çok mutlu oluyoruz. Mutluluğu, hayatı, karakterimizi ve insanlığı maddelere, satın almalara endeksliyoruz.

teknoloji bağımlılığı

İnsanlığın çaresini, insanlığın belası haline getirdik. Kendi ellerimizle avantajlarımızı dezavantaja, yararımızı zarara çevirdik. Çok azımız, bazı şeylerin farkına erkenden varsa da, bu yarışın sonu olmadığını bildiğimiz halde, birileri kazanırken biz kaybettiğimiz halde pes etmedik, kaybetmeye devam ettik. Çünkü hepimiz bu düzeni ve bu düzeni sağlayan “büyük robotları” sevdik, itaat ettik.

Sonu gelmeyen bu yarışta bir gün elimizdekileri, insanlığımızı, duygularımızı ve hayatımızı tamamen kaybettiğimizde mutluluğun bu olmadığının farkına varacağız. Umarız, bütün bunları kaybetmeden tüm bunların, en önemlisi “de büyük robotların” farkına varırız, biraz kafamızı kaldırırız, etrafımıza bakarız…

Yorum yok

Bir Cevap Yazın