Paylaş

Facebook Virüsü | Roboyt.Com

MSN Mesanger’ın popüler olduğu dönemlerde “hey footo” yazan bir mesajdan sonra bir link gelirdi ve linke tıklayan kişiye .exe uzantılı bir virüs yüklenerek o kişininde tüm arkadaşlarına bu yolla gülen bir zenci bulaşırdı. Şimdi tıpkısının aynısı bir virüs facebook için baş göstermeye başladı.

Biliyorsunuz Facebook üzerinde yazılım geliştiriciler uygulama geliştirebiliyorlar. Geliştirdikleri uygulamaları app.facebook.com/uygulama-ismi gibi bir sayfadan erişime açabiliyorlar. Aynı şekilde hayran sayfaları içine uygulama gömmek, kodları çalıştırmak mümkün. Bu fırsat kötü niyetli kişiler için bulunmaz bir fırsat. Bir dönem insanlar farkında olmadan kötü niyetli uygulama sayesinde abuk subuk grupları gizli “BEĞEN” butonu sayesinde beğeniyor, arkadaşlarıyla gizli “PAYLAŞ” butonu sayesinde paylaşıyordu. 2 saat içinde 3Milyon’dan insana ulaşan bu uygulamaları hiç kimse nasıl sileceğini de bilmiyordu.

Facebook Chat ile size gelen linkleri gönderen arkadaşınıza danışmadan tıklamayınız, aksi halde kötü niyetli bir EXE Dosyası bilgisayarınıza yüklenerek kişi bilgilerinizi çalabilir, hemde arkadaşlarınıza bulaşabilir.

Virüs “Facebook APP” sayfası üzerinden izinsiz yükleniyor

Bir arkadaşınız size çevrimiçi mesaj olarak (facebook chat) bir mesaj gönderiyor. “ahaha foto 🙂 “ diye başlayan mesajın altına sanki sizin fotoğrafınızı enteresan bulmuş ve sizinle paylaşıyor gibi bir link gönderiyor. Link bir app sayfası app.facabook.com/rapafootoes (sakın tıklamayın) ve bu sayfaya giren kişilere anında virüs .exe dosyası otomatik olarak inmeye başlıyor. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız şanslısınız, zararlı dosya olduğunu uyarıp download’ı durduruyor. Bu arada uygulama sayfasında “Şu an erişilemiyor” gibi sahte bir uyarı ve “View Photo” gibi bir buton var. Bu butona tıklarsanız da kendiniz indirme iznini vermiş oluyorsunuz. Peki ya sonra?  Gereksiz ram ve cpu kullanımı ile kullanıcının çözüm araması yavaşlatılıyor, sizin kişi bilgileriniz (kullanıcı – adı şifre vs) bu dosyada ön bellekte tutuluyor. Siz internette değilken aynı taktikle sizin arkadaşlarınıza anlık mesaj olarak gidiyor.

Facebook Virüsünden Nasıl Kurtulurum?

İlk olarak bilgisayarınızdaki ön belleği silin, mümkünse CCleaner kullanarak temizleyin. “Downloads” yada “İndirilenler” klasöründe bulunan .exe uzantılı kötü niyetli programı shift + delete ile silin. Daha sonra Facebook Uygulama sayfasından sizin bilgilerinize erişim izinleri verdiğiniz uygulmaları erişime engelleyin. http://www.facebook.com/settings/?tab=applications Bu sayfadan izin verdiğiniz rapafootoes isimli (başka isimlede gözükebilir) uygulamaları silebilirsiniz. Bundan sonra ilk iş şifrenizi ve güvenlik sorunuzu değiştirmeyi unutmayın. Eğer virüs bilgisayarınız da aktivite göstermeye devam ediyorsa güvenli mod’ta bilgisayarı başlatıp Antivirüs ile tarayın, çünkü bazı virüsler windows altında çalışmaya devam ettiği için silinemezler. Her şeye rağmen windows sürekli hata vermeye devam ediyorsa sistem geri yükleme ile daha önce yedek aldığınız bir tarihe sisteminizi geri döndürün. Eğer lisanslı bir Windows kullanıcısı iseniz Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Sihirbazı ‘ını da ek olarak kullanabilirsiniz. Gene mi olmadı? Microsoft One Care Taraması ‘nı kullanın.

EXE Dosyasını Silin + Önbelleği Temizleyin + Uygulama İzinlerini İptal Edin + Kullanıcı Adı ve Şifrenizi Değiştirin + Antivirüs ile Tarama Yapın + Windows Temizleme Sihirbazını kullanın + Microsoft One Care Taraması yapın. Hala geçmediyse geçmiş olsun.

Eğer Linux temelli bir işletim sistemi yada MacOs kullanıyorsanız korkmanıza gerek yok; çünkü .exe uzantısı bu sistemlerde çalışmayacaktır.

Not: Facebook Virüsü’ünü temizleme aşamasında yapabileceğiniz yanlış işlemlerden dolayı Roboyt.Com sorumlu değildir, bu haber bilgilendirme ve yardımcı olma maksatlı yazılmıştır.

5 Yorumlar

  1. Merhabalar, kurtulamadım derken hala arkadaşlarınıza virüs mesajlarını facebook chat üzerinden göndermeye devam mı ediyorsunuz? APPS izinlerini sonlandırıp EXE Dosyasını manuel olarak sildikten sonrası işin süslemesi. Bir çok kişi sadece bu 2’sini yaparak bile temizlemiş oluyor.

    Önemli dosyalarınızı kopyaladıktan sonra Windows Downloads (indirilenler) klasörünüzü silmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca “Tarama” yaparken Windows Klasör seçeneklerinden ” Gizli Dosyaları Göster ” seçeneğini aktif ediniz. Bazen gizli dosya statüsündeki dosyalar tarama sihirbazları tarafından gözükmezler.

  2. Arkadaşlar facebook un artık …ku çıktı istemediğim halde profilimde reklamlar yayılmaya başladı defalarca profilimi kapatıp yeniden açtım nafile bi şekilde bulaştı bende pes ettim artık kullanmıyorum bi forumda bi site gordum onu kullanıyorum hemde türkmüs sahibi valla isteyen dener http://www.alivetimes.com bilmiyorum bununda …ku çıkarmı sıkılmaya başladım internetten zaten atıcam bilgisayarı dahada kullanmıcam 🙂

  3. bişey sorucam benim hayta kuzenim facebooktaki bazı kişilerin profillerindeki duvar fotolarına bakmış fakat fotoğraftaki kişiler çıplak bir virüs durumu olabilirmi çok acil bilgilendirebilirmisiniz lütfen!!!!!!!

Bir Cevap Yazın