Paylaş

Best Mobile Device award goes to iPhone4.  Bu yıl Barcelona ‘da düzenlenen ve iletişim teknolojileri sektörün Miss World ‘ü sayılan  Mobile World Congress 2011 ‘de yılın en iyi mobil cihazı iPhone 4 seçildi. İşte ödüller, kategoriler ve adaylar..

Jürilerin öve öve bitiremediği iPhone4 ‘e ödülü  getiren özellikler ise Apple Insider ‘da yer alan yorumlara göre şöyle ;

iPhone4 - Roboyt.com
iPhone4 – Roboyt.com
  • Mükemmel ekranı
  • Keskin dizaynı
  • Fantastik materyallerle donatılmış olması
  • Uygulama geliştiriciler için uygun bir ortam ve fırsat oluşturması

 

Aslına bakarsanız iPhone4 CES 2011 ‘de tanıtılan son teknoloji rakipleriyle yarışmadı ve bize göre bu durum kazanmasındaki en önemli faktörlerden birisi oldu. iPhone ‘nun yarışmadaki rakipleri HTC Desire , LG Optimus 7 , BlackBerry Torch 9800 ve Samsung Galaxy S. olmakla birlikte dikkat ettiyseniz eğer hepsinin arasında bu sene en son piyasaya çıkmış olan iPhone 4 ‘tü ve yukarıda bahsettiğimiz gibi bu durum ona en büyük avantajı sağladı.

Geçtiğimiz aylarda yaptığımız DELL : “Elveda Blackberyy” başlıklı haberimize göre Dell Venue Pro modeliyle Blackberyy’e büyük bir savaş açmıştı. Tüm personellerinin blackberry’lerini toplatarak 2.el piyasasına hareket getirmişti. Çok iddialı olmasına rağmen Dell aday listesinde kendisine yer bulamadı.

Tüm branşları ve kazananları görmek için tıklayın...

HTC Desire 4G - Roboyt.com
HTC Desire 4G – Roboyt.com

Hatta otoriterler tarafından HTC inspire 4G ile en iyi mobil aygıt olarak gösteriliyordu. Ancak aday listesinde bu ürün yerine HTC Desire aday olarak Iphone 4 ile yarıştı.  Tabi ki HTC’nin geri modeli ile Apple’ın üst modelinin yarışını HTC kaybetti. Bunun yerine HTC Ailesi Yılın En İyi Mobil Üreticisi ödülünü aldı.

Jüri yaptığı açıklamada ;

“Yeni bir marka ve pazar oluşturması, pek çok platformdaki güçlü portfolyosuyla ve mükemmel iletişim ve müşteri hizmetleriyle ödülü HTC  hak etti.”

Bu haberin yanı sıra bir kaç güzel gelişmeye de yer vermek istiyoruz. İlk olarak; Apple, iPhone 5 serisi ile ekran ölçüsünü 3,5 inch’ten 4 inçh’e çıkaracak ve böylece mobil dünyada HTC Inspire ‘nin 4,3 inch’lik modeline bir adım daha yaklaşmaya çalışacak.

Teknoloji ilk önce büyükleri küçültmek için yarışırken şimdi küçükleri büyültmek için yarışıyor. Pek yakında bir ayda ekran büyüten iksirler satışa çıkabilir.

Paylaşmak istediğimiz diğer bir haber ise, merak edilen en büyük konulardan birine daha açılık getiriyor. Herkesin merak ettiği soru olan – Acaba Facebook mobil dünyaya adım atacak mı? sorusunun artık bir açıklaması var. Geçtiğimiz gün HTC ‘nin yaptığı resmi açıklamayla, kendi Facebook markasına sahip olan telefonlar üretileceğini öğrendik. Ama bunun bir başlangıç olduğu HTC ‘nin ardından gelen Facebook açıklamasıyla anlaşıldı. Facebook bloğundan yapılan açıklamada ;

HTC ve Facebook - Roboyt.com
HTC ve Facebook – Roboyt.com

Yeni INQ ve HTC telefonlarının yanı sıra bu yıl içerisinde onlarca cihazda Facebook entegrasyonu göreceksiniz. Bazı üreticiler Facobook ‘u telefonlarının bir parçasıymış gibi telefonda markamızı kullanacaklar, bazıları ise markamızı donanımlarının bir elementiymiş gibi kullanacak.

İfadeleri yer aldı. Anlaşıldığı gibi, facebook belki fabrika kurup telefon üretmeyecek fakat bunun yerine teknoloji şirketlerine isim haklarını mobil aygıtlar için bir marka olarak kullandıracak. Hali hazırda bir çok GSM oparatörü rakiplerine fark atmak için fason olarak kendi isimleriyle telefon ürettiriyor.

Bunca haberin üzerine hem mobil dünyada hem de internet dünyasında ortam kızışıyor, şirketler birbiriyle sidik yarıştırıyor dersek teşbihte hata yapmayız heralde.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın