Paylaş

[imagebrowser id=2]

Elektrik in! Benzin out!

Elektrikli motosiklet dünyasına dev adımlarla giriş yapan Zero şirketi, daha önce çıkarmış olduğu 4 modelin üzerine bir yenisini daha ekledi ve 2011 ‘de  Zero Xu ‘yu piyasa sürdü. Zero yöneticileri ilk 4 modelin üretimlerinde ; Zero MX ve Zero X modelleriyle off-road tutkunlarına hitap ederlerken sonrasında üretilen Zero DS ve Zero S ile elektirikli motor dünyasında hem sürat hem de off road  taleplerin karşılanmasını amaç edindiler. Fakat bu sefer önceki modellerinden ziyade XU modeliyle sokak tarzına eğilim gösterdiler.

Aslında Zero XU ‘yu diğer modellerden ayıran efsane bir özelliği var ki oda güç ünitesinin bir yedeği olması (: Şuan için tek batarya ile maksimum 48 km menzili olan bu araçta yanınızda bir batarya daha taşıyabiliyorsunuz. Motosikletlerde yine Zero şirketinin alt kuruluşunun ürettiği teorik olarak 2 kwh ve standart 1,7 kwh kapasiteli lityum-iyon bataryalar kullanılıyor. İşin bir diğer güzel yanı ise diğer modellerle bataryalarının uyumlu olması. Aslında Zero şirketi işini de baya sağlama almış gözüküyor ; adamlar hem bataryayı üretiyor, hem motoru, hemde gövdeyi yani şirket dışına para çıkmamış oluyor. Şimdi Motor tutkunları için daha fazla özellik vermek gerekirse :

Slogan derdi de çekmemişler hiç…    Zero Motors : ” Şarj olun!”

Zero motosiklet - Roboyt.Com
Zero motosiklet - Roboyt.Com

–          Max hız : 82 km/s  , ama DS için 110 km/s

–          Şarj tipi : Entegre ile 110V ve 220V

–          Şarj süresi : 2 saat

–           Hızlı şarj süresi : 75 dakika

–          Max batarya ömrü : 52000 km

–          Taşıma kapasitesi : 113 kg

–          Hı aklıma gelmişken yazayım zincirinde 420 halka var.

Şimdi yok artık dediğim bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum (: Bu aletin bataryasının %100 olarak doldurma maliyeti 380 kuruş. Evet harbi şaka gibi yani 100 km yol gidicem ve bir ekmeğe verdiğim para kadar cebimden para çıkacak. Biraz daha ucuza satsalar varya ,neyse işte 13000 liraya falan denk geliyor, ya resmi sitesinde 8000$ yazıyor. Daha fazla merak eden arkadaşlar resmi sitesinden ücretleri ve diğer modelleri  inceleyebilirler.  http://www.zeromotorcycles.com/

[nggallery id=2]

Yorum yok

Bir Cevap Yazın