Paylaş

Fransız otomotiv şirketi Citroen ve aerodinamik simülasyon yazılım şirketi EXA, Elektrikli Araba Tasarım Yarışması’na (EV Design Challange) Londra Kraliyet Sanat Kolleji gibi garip grip bir eğitim merkezinden katılan yüksek lisans öğrencilerine sponsor oldu. Aracın adı: “Citroen E-3POD AntiStatic” çünkü 3 tekerlekli, önden süspansiyonlu elektrikli bir araç.  Araç dediysek araba demeye de 1.000 şahit lazım, tasarımcı ekipte zaten tasarımlarını tam anlamıyla bir araba olarak görmüyor. Bisiklete alternatif, ufacık tefecik içi dolu turşucuk kıvamında, ucuz yani öğrenci işi ulaşım aracı olarak nitelendiriyorlar.

Proje tasarım ekibinin başında yer alan Heikki Juvonen ise tasarladıkları aracı öve öve bitirememiş. Aynı şekilde tasarım dünyasında duayen kabul edilen kirli sakallı, yamuk şapkalı amcalara göre pek makbul bir tasarımmış. Adı sanı duyulmadık bir kaç yerden de ödül üstüne ödül almışlar. Zaten Citroen, Heikki Juvonen ve ekibine sponsorluk yaparak gelecek projeler için işbirliği başlatmış oluyor. Şaka bir tarafa H.Juvonen ‘un emeğine saygımız sonsuz, mümkün olsa da +REP ile bunu gösterebilsek.

Bebek arabasının gelişmiş modelini andıran Citroen E-3POD Antistatic ‘in arka tekerinin elektrik motoru ile nasıl tahrik edileceğini çok merak ediyoruz. Her şey bir yana dursun, şu arka tekeri kabullenmek çok zor. Ayrıca antistatik olmasının sebebi acaba toz tutmasın diye düşünülmüş olabilir mi?

[nggallery id=1]

Yorum yok

Bir Cevap Yazın