Paylaş

Queen_VictoriaBuhar Çılgınlığı (Steampunk) 

Steampunk, yandaki resimde gördüğünüz Kraliçe Victoria dönemindeki giyim-kuşam tarzı ile aşağıdaki resimde gördüğünüz mekanik parçaların bolca kullanıldığı, her şeyiyle mekanik olarak ele alındığı ve ortaya devasa ürünlerin bile çıkabildiği bilim kurgunun bir alt türü olarak karşımıza çıkıyor.

 

Steampunk-my-creations

Buhar çılgınlığı; petrol kökenli yakıt ve elektronik sistemlerin kullanılmadığı modern çağa günümüzde olan bağlılıktır.

Brute Force Stüdyolarından Thomas Willeford, Steampunk topluluğundaki makerlar arasındaki yeri büyük olan bir steampunk yazarı, sanatçısı ve makerı… İlk Dünya Steampunk Fuarı’nın organizatörü Jeff Mach, fuarda büyük bir robotun, steampunk’a uygun olarak yapılmasını istediğinden Willeford’ta bunu yapması için teklif verdi. Willeford istenilen bu robotu yaptığında karşımızda boyu 5 metrenin üzerinde ve ağırlığı 450 kg olan aynı zamanda 2 cm Masonit kılıflı bir kontroplaktan oluşan büyük bir robot çıktı.

steampunk4
Buhar Çılgını Bir Kadın Örneği

 

İnsansız olacak şekilde tasarlanmasına rağmen bu robotun içine bir kişi rahatlıkla sığabiliyor. Bu robotun inşası günlerce sürdü ve tam 17 insan bu robotu yapmak için çalıştı.

steampunk3
Buhar Çılgını Bir Erkek Örneği

 

Mach, fuarda steampunk topluluğunda kanser hastalığına dikkat çekmek için destekte istedi. Steampunk editörü ve yazarı CJ Henderson’ın geçtiğimiz yıllar da kansere karşı yenik düşmesine ithafen robotun üzerindeki bir plak ile de “Hearts of Steel” şarkısı dinletildi.

Steampunk Robotun Son Hali:

steampunk5

Yorum yok

Bir Cevap Yazın