Paylaş

Alışılagelmiş yazılı iletişimin aksine daha çok “fotoğrafla” iletişimin ön planda olduğu Snapchat uygulaması, son zamanların en popüler sosyal medya araçlarından biri. İlk olarak 2011’de yayınlanan ve 24 yaşındaki Evan Spiegel ve Bobby Murphy tarafından geliştirilen Snapchat’in şu anki piyasa değeri 15 milyar doları aşmakta. Peki, Snapchat’i bu kadar popüler yapan farkı ne? Ne işe yarıyor bu program? Şimdi madde madde Snapchat’i ve inceliklerine bakalım:

Snapchat Nedir?
Snapchat, klasik mesajlaşmadan farklı olarak, kullanıcıların fotoğraf veya video çekerek ve bunların üzerine notlar, emojiler veya filtreler ekleyerek diğer kullanıcılarla “belli bir süre” paylaştıkları ücretsiz mesajlaşma platformu. Belli bir süre dedik; çünkü kullanıcılar bu fotoğraf/videoları sadece 1 ila 10 saniye arasında paylaşabilmekte, daha sonrasında görsel kendini imha etmektedir.

Snapchat’i aslında farklı kılan da bu özelliği: Gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa kısa bir süre görünüp sonrasında imha etmesi. Yani gelen mesaja sadece bir defa bakabiliyorsunuz!

snapchat

 

Snapchat’in Kurulumu ve Hesap Açma

Snapchat’i, Android için Play Store’dan, iOs için ise Apple App Store’dan ücretsiz olarak indirerek kurabilirsiniz. Programı açtıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacak, “Sign Up (Kayıt Ol)”a tıklayarak yeni bir hesap oluşturacaksınız:

Registration-Snapchat-1024x498

 

Yeni Arkadaşlar Ekleme ve Snap Gönderme:

Hesabınızı da oluşturduktan sonra fotoğraf veya video çekeceğiz ekranla karşılaştınız. Üstte görünen Snapchat logosuna yani hayalete dokunarak arkadaşlarınızı ekleyebilir, listenizdeki arkadaşlarınızı görebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızı; Snapchat kullanıcı adından, telefon rehberinizden, Snapkodundan veya konumdan yararlanarak bulunduğunuz bölgeden ekleyebilirsiniz:

11900948_935740613157197_2117089690_o

 

Sıra geldi Snap çekmeye! Aşağıdaki görselden de gördüğünüz gibi; ortadaki yuvarlağa dokunarak fotoğraf; basılı tutarak video çekebilirsiniz. Daha sonra çektiğiniz Snap’in süresini ayarlayabilir, filtre koyabilir, üzerine notlar, emojiler ekleyerek arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

11900948_935740613157197_2117089690_o (1)22

Size gelen Snapler’i de aynı şekilde dokunarak izleyebilirsiniz. Ayrıca son gelen güncelleme ile en son izlediğiniz Snap’i 24 saat içerisinde tekrar izleyebiliyorsunuz.

Hikayeler ve Keşfet Nedir?

Uygulamayı açıp ekranı sola kaydırdığınızda karşınıza “Hikayeler” ve “Keşfet” çıkacaktır. Eğer Snapinizin birkaç saniye değil de daha uzun süre ve herkese görünmesini istiyorsanız, çektiğiniz Snapi gönderirken en üstte bulunan “Hikayem” kısmını da işaretleyebilirsiniz; ayrıca arkadaşlarınızın da hikayesini burada görebilirsiniz. Keşfet ise Snapchat’in daha çok reklam ve promosyon için yayınlamış olduğu snaplari içermektedir.

Her ne kadar attığınız Snapler “belli bir süre” görünüp daha sonra imha olsa da, olası bir ekran görüntüsü alındığında, uygulama Snap’in sahibine kullanıcı adınızı da belirterek ekran görüntüsünün alındığına dair bildirim gönderiyor! Yani arkadaşınız, Snap’inden ekran görüntüsü aldığınızı görebiliyor. Ayrıca uygulamadaki işaretlerin ve ifadelerin de ne anlama geldiğini de listeledik:

971x285xsnapchat-contact-emoji-meanings.png.pagespeed.ic_.IUEFla5a_U

Kalp: En iyi arkadaşınızı gösterir. En çok Snap’i gönderdiğiniz kişi ve size de en çok Snap’i gönderen kişi

Zoraki Gülüş: En iyi arkadaşınız ve başkalarının da en iyi arkadaşı

Gözlüklü Kafa: Çok fazla Snap gönderen bir arkadaş

Yandan Gülen: Onun en yakın arkadaşısınız; ancak o, sizin en yakın arkadaşınız değil.

Gülücük: En yakın arkadaşlarınızdan birisi

Alev: Arka arkaya, seri bir şekilde, hiç durmadan snap yolladığınız kişi.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın