Paylaş

Screen-shot-2012-10-29-at-20.13.00

Agnes Richter, 1890’lı yıllarda akıl hastası olduğu gerekçesiyle, zorla akıl hastanesine kapatılmış bir kadın. Onu hastanedeki diğer kişilerden ayrıcalıklı kılan ise sanatsal yaklaşımının ön planda olması. Hasta olduğu gerekçesiyle toplumdan uzak tutulmuş, her şeyi elinden alınmış bir insanın tüm imkansızlıklar içinde kurguladığı ve gerçekleştirdiği tasarım aslında bizlere ders verir nitelikte.

 

45070543

Hastaneye kapatılmadan önce profesyonel olarak terzilik yapan Agnes’ın, onun için bir nevi hapis hayatı olarak nitelendirilebilecek dönemde bu mesleğe ve sanata olan yeteneği çok çarpıcı bir şekilde ön plana çıkmış.

agnes

 

Hastalara verilen ‘deli gömleklerini’ keserek, işleyerek, ve üzerine yazılar yazarak kendisine ceket dikmiş. Bu ceketin hangi koşullarda dikildiği ise tam bir muamma. İçeriye kalem alınmasına izin verilmeyen bir yerde iğne kullanarak ceket dikebilmek, üstüne üstlük onu yazılarla süslemek… Tabi bunları yapan kişinin sözde bir ‘deli’ olduğunu unutmayalım.

‘Deli olmak ile dahi olmak arasında ince bir çizgi vardır.’

Kim bilebilir belki de Agnes, bu söze uyan kişilerden biriydi. Bilimsel açıdan kesin olarak ispatlanmış olmasa da akıl hastalarının sanatsal yaklaşımlarının çok kuvvetli olduğu yönünde birçok örnek var. Hayatın belirlediği kuralların dışında davranan insanlara kelimelerin acımasızlığı içinde sıfatlar takarken, sanırım bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Agens_Feature

Ceket, Almanya’nın matbaa ve baskı ürünleri ile ünlü Heidelberg kentinde bir müzede sergileniyor. Bu ceketin müzeye ulaşmasını ise sanat tarihiyle ilgili olan Alman bir psikolog sağlamış.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın