Paylaş

Dünyanın en lüks elektrikli arabası: Phantom 102EX

İşte lüks araba babasından otomotiv dünyasına bir jest; Rolls Royce, size şirketin en üst düzey modeli olan Phantom’un elektrikli verisyonunu sunuyor: Phantom 102EX.

Rolls-Royce-Phantom-102EX- Roboyt.com
Rolls-Royce-Phantom-102EX- Roboyt.com

102EX, bugüne kadar araçlar için üretilmiş olan en büyük bataryayı bünyesinde barındırıyor. Bataryanın ağırlığı 640 KG menzili ise 125 Mil(~202Km) ki bu Phantom gibi büyük bir limuzin için hiç de kötümsenecek bir değer değil. Batarya,  8 saat gibi kısa bir sürede sarj olabiliyor ki bu bence baya iyi,  ama eğer kullanım süresini arttırmak istiyorsanız, aracınızı mümkün olduğunca yavaş kullanmalı ve 20 saatten daha uzun bir süre şarjda bırakmalısınız.

Bu, Phantom 102EX’in benzersiz şarj sistemiyle size çok da sorun yaşatmıyor. Aracınızı park ettiğiniz belirli alanlarda, yere gömülmüş olan özel tamponlar sayesinde, bataryanızı kolayca sarj edebiliyorsunuz. İndiksiyon şarjı denilen bu teknoloji, normal kablo yerine manyetik bir ek kullanarak %90’lık bir verim sağlıyor.. Rolls Royce  Phantom 102 EX ‘le baya iddialı.

Performansına bakacak olursak; Phantom 102EX,  100Km’ye 8 saniyeden daha kısa bir sürede çıkabiliyor.

Rolls-Royce-Phantom- Roboyt.com
Rolls-Royce-Phantom- Roboyt.com

Aracın maksimum hızı ise 161 Km/sa ki bu, elektrikli bir araca göre çok da kötü bir hız sayılmasa da normal bir Phantom’a göre yavaş kalıyor. Normal Phantom V12 motoru sayesinde 100Km hıza, 5.7 saniyede çıkabiliyor.

Bu kadar anlattık durduk ama şu sıralar Cenevre Oto Fuarı’nda sergilenmekte olan 102Ex’in sadece bir deneme modeli olduğunu tahmin edemezdiniz değil mi? Evet, maalesef ki bu araçtan şu an için sadece bir adet üretildi ancak Rolls Royce, yeterli ilgiyi görmeleri taktirde aracın seri üretimine geçileceğini belirtiyor. Üretildiği taktirde, model araç dikkate alınarak, fiyatının 1.6 Milyon Dolar civarında olacağını söylenmekte.

Rolls Royc Phantom 102EX - Roboyt.com
Rolls Royc Phantom 102EX - Roboyt.com

Aslında eklemek istediğim bir şey de, tıpkı Rolls Royce ‘un ailesi olan BMW ’de olduğu gibi , elektirikli ve hibrid aracın son hali için taşların yerine oturmadığıdır.

Son günlerde, Rolls Royce 102EX ’in yanı sıra, Nissan ESFLOW ve Tesla S konsept modellerinin de haberlerini alıyoruz ve sonraki yazılarımızda da o bilgileri sizlere ispiyonlamaya çalışacağız.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın